Condom Nedir?

1 |104.951 Görüntüleme

Condom (Prezervatif) cinsel aktivite esnasında penise takılan koruyucu kılıfa verilen isimdir. Penis ve vajina arasında bariyer görevi görür. Spermin yumurta hücresine girmesini engellemesi dolayısıyla gebeliğin oluşmasını önler. Bu sebeple doğum kontrol yöntemi olarak sıkça tercih edilmektedir. Prezervatif ayrıca, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların bulaşma riskini fazlasıyla azaltır ve enfeksiyon taşıyan organizmaların bir partnerden diğerine geçmesini önler.

Condom (Prezervatif) nasıl kullanılır?

Prezervatif kullanımından önce son kullanım tarihi kontrol edilmelidir. Paket elle kolayca açılabilir olduğundan, condoma zarar verebilecek makas, bıçak gibi aletler kullanılmamalıdır. Prezervatifin ön kısmındaki boşluk, spermin dolması için olan kısımdır. Kullanım esnasında bu boşluğun olması doğaldır.

Prezervatif, ereksiyon halindeki penise takılır ve penis boyunca açılarak koruma sağlanır. Kullanım sırasında koruyuculuğunu sağlaması için prezervatifin yırtılmaması ya da delinmemesi önemlidir. Prezervartifin yırtılmasını önlemek için su bazlı kayganlaştırıcılar kullanılabilir. Kayganlaştırıcılar, prezervatifi korudukları gibi cinsel ilişkiyi de kolaylaştırır ve daha zevkli hale getirir. Vazelin ve bebe yağı gibi yağ bazlı kayganlaştırıcıların kullanılması condoma zarar verebilir.

Prezervatif, cinsel ilişki sonrası dikkatli bir şekilde penisten çıkarılarak, hijyenik bir biçimde sarılmalı ve çöpe atılmalıdır. Prezervatifler boşalma olmasa dahi ikinci defa kullanılamazlar. Condomun penisten çıkarıldıktan sonra tekrar kullanımı sağlanamaz. Tüm prezervatifler tek kullanımlıktır.

1 Yorum

Arzu C.

Arzu C.

23 Temmuz 2022

Condomsuz ilişki çok daha zevkli ama hastalık korkusu işte mecburen kullanıcaz.