Aids / Hiv Nedir?

3 |763.304 Görüntüleme

Her şeyden önce HIV ve AIDS kelimelerini birbirinden ayırmak gerekir. HIV'in açılımı Human Immunodeficieny Virus (İnsan Bağışık Yetmezlik Virüsü) demektir. Adından da anlaşılacağı gibi HIV, bir virüstür. AIDS'in açılımı ise Acquired Immune Deficiency Syndrome'dur (Edinilmiş Bağışık Yetmezlik Sendromu). AIDS, HIV Pozitif (HIV virüsü taşıyıcısı) bireylerin tedavi edilmemesi (ya da başka sebeplerden) vücudun bağışıklık sisteminin çökme aşamasına geldiği evre olarak tanımlanabilir. HIV virüsü tedavi edilmediği sürece ölümcül olmasına karşın, günümüzde virüs, vücuttan tamamen temizlenemese de, bireyin sağlıklı ve normal bir yaşam sürmesini sağlayan tedaviler mevcuttur.

HIV nasıl bulaşır?

  • - HIV pozitif kişi ile korunmasız (kondom kullanılmadan) girilen cinsel ilişki ile,
  • - Ortak kullanılan ve HIV enfekte enjektör veya steril edilmemiş cerrahi malzemelerle,
  • - Enfekte kan ve kan ürünleriyle,
  • - HIV pozitif anneden bebeğe gebelik döneminde, doğum sırasında ya da doğum sonrasında emzirme ile bulaşabilmektedir.

Oral seks ile hiv bulaşısına dair ciddi veriler bulunmadığını belirtmekte fayda olsa da bu konuda kesin bir ifade kullanmak yanlış olacaktır. Hiv normal (Heteroseksüel kadın-erkek) vajinal ilişkide bulaşması zor bir virüstür. Anal yolla bulaşı oranlarının daha yüksek olmasının başlıca sebebi, anal ilişkilerde kanamanın daha fazla olmasıdır. Hiv virüsü cinsel sıvılarda, kanda olduğundan çok daha az bulunur.

HIV nasıl bulaşmaz?

Dokunmak, tokalaşmak ve sarılmakla, gözyaşı, ter ve tükürükle, aynı yerde oturmak ve aynı havayı solumakla, aynı havuzu, tuvaleti saunayı ve duşu paylaşmakla, giysilerin ortak kullanılması ile tabak, çatal, kaşık bıçak ve bardak paylaşmakla, telefon kulaklığı ve kapı tokmağı ile sivrisinek, böcek sokması ve hayvan ısırması ile HIV bulaşmamaktadır. HIV pozitif bir bireyle aynı ortamda bulunmanızın bir sakıncası yoktur.

HIV'in tanı yöntemi nedir?

HIV virüsünün tanısı, laboratuvar testleri ile konulmaktadır. Korunmasız cinsel ilişki sonrası, partnerin HIV+ olduğunun öğrenilmesi durumunda önleyici bazı tedaviler olduğu için, hızlı bir şekilde bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Bu tedaviler, cinsel teması takip eden ilk 72 saat içerisinde etkilidir.

3 Yorum

Buse S.

Buse S.

18 Ekim 2022

Artık insanlar ölmüyor aids den. Bir arkadaşım var hiv pozitif ilaçlarını kullanıyor 8 senedir gayet sağlıklı. Ama ilaçlarını aksatmaması gerekiyormuş yoksa virüs ilaçlara bağışıklık kazanıyormuş.

Zerrin A.

Zerrin A.

13 Eylül 2022

Queen solisti Freddie Mercury hayatını kaybedene kadar dünyada pek bilinmiyordu. Freddie sayesinde öğrendi insanlar. Bir de sadece gay erkekler arasında bulaşı olduğu yanılgısı var o da yanlış bilesiniz.

Ahmet C.

Ahmet C.

29 Haziran 2022

Bir kere test olup negatif sonuç aldıysanız arka arkaya test yaptırmayın arkadaşlar. Sonra psikolojiniz bozuluyor gereksiz yere. Gidin o parayı pozitif yaşam derneğine bağış yapın daha iyi.